18.04.2018

Sport szans haitańskich

Pomysł na stworzenie polonijnej drużyny piłkarskiej trampkarzy lub młodzików w Cazale albo nawet w zaprzyjaźnionych środowiskach pro-polonijnych na Haiti - to inicjatywa być może nie łatwa ale bardzo realna.

Taki komplet nie tylko byłby świetną reklamą społeczności polonijnej w Cazale - ale motywowałby do rewanżu Haitańczyków - za mecz z Mistrzostw Świata 1974 roku - kiedy dla drużyny polskiej w piłce nożnej był to nie tylko sukces ale także szansa. Wówczas Haitańczykom nie było do śmiechu - co także odnotował ówczesny dyktator haitański - wykreśleniem z konstytucji haitańskiej zapisów o Polakach i przywilejach, jakie przysługiwały od uzyskania przez Haitańczyków niepodległości na początku XIX wieku.


Haiti nie jest może potęgą sportową ale już sportowcy haitańscy zasilają wiele drużyn na całym niemalże świecie. - Jednym z takich zawodników jest Wilde-Donald Guerrier urodzony 31 marca 1989 roku w Port-à-Piment. Zawodnik swoją karierę rozpoczynał od gier na podwórku - ale bardzo szybko trafił na stadiony, gdzie zaczął zadziwiać skutecznością.

Jak widać nie ma barier dla sportowców - zwłaszcza marzycieli popierających marzenia ciężką pracą i treningami wspierającymi każdego dnia oczekiwania kibiców.
Tak też i nasz komitet postanowił poszukać sponsorów na stroje piłkarskie - gdyż chcielibyśmy pomóc w stworzeniu drużyny piłkarskiej juniorów w Cazale - nawet takiej "podwórkowej" ale ubranej w ładne stroje.
Mamy taki pomysł - oczywiście jeszcze do przedyskutowania - aby ofiarować dla szkoły w Cazale mniej więcej taki komplet strojów: koszulka, spodenki, szalik i cylinder.

Ilustracja
By Warrenfish - Praca własna, CC BY-SA 4.0, LinkWilde-Donald Guerrier wpisał się w historię Wisły Kraków - ale to przecież także wielka historia polskiego sportu - piłki nożnej, w której o sukces nie jest łatwo a życie weryfikuje mistrzów każdego dnia.


Zapraszamy więc do podjęcia inicjatywy - polskie kluby drużyn podwórkowych, kluby orlików oraz każdego sponsora mającego interes w pomocy budowania idei sportowych. Być może uda się nam wspólnie doprowadzić do zorganizowania sparingów pomiędzy drużynami juniorów z Cazale na Haiti i polskimi drużynami. 


Byłoby wskazane, aby pozyskać działaczy PZPN, którzy w oparciu o systemy federacyjne wsparliby taką ideę budowania drużyny haitańsko-polskiej młodzieży piłkarskiej - co w perspektywie da więcej szans na edukację poprzez sport. 

Zapraszamy do kontaktu z nami

Społeczny Polonijny Komitet Wspierania Polonii Haitańskiej

Brak komentarzy: