03.04.2018

Koncert w Cazale Community and Cultural Center Inc.

Drodzy Przyjaciele 
- przed wyjazdem z Haiti i powrotem do Polski - mieliśmy okazję uczestniczenia w koncercie przez szkołę, która jako jedna z pierwszych będzie współpracowała ze szkołą w Polsce. Jest to szkoła Cazale Community and Cultural Center Inc. (CCCC), gdzie wystąpiła grupa rodzinna haitańsko-amerykańska z Florydy.

Elizabeth & ChristopherMuzyka łagodzi obyczaje a także wzbogaca relacje międzyludzkie i utrwala poczucie więzi społecznych. Wśród dzieci i młodzieży jest to szansa do tańca i zabawy.
Zebrało się sporo gości - co widać na zdjęciach. Pokaz tańca był okazją do zaprezentowania tradycyjnego przywiązania ludności haitańskiej do rytmów afrykańskich skąd korzenie większości społeczeństwa haitańskiego ma korzenie. - Można jednak zapewnić, że te rytmy bardzo dobrze wpadają w ucho Polakom i Polonusom z Cazale, którzy czują się, jak ryby w wodzie - gdy tylko bębny i gitara nadają ton. Koncert trwał - a zebranym nie brakowało humoru, dobrej energii i pozytywnych relacji. Dorośli i młodzież oraz dzieci - spędzali uroczo chwile popołudniowego upału w cieniu drzew. 


Była to kolejna okazja, aby dać znać, że w Cazale nie zapominamy o Polonii i potomkach naszych legionistów, którym los sprawił, że pozostali na Haiti - gdy nie mieli dokąd powrócić - bo zaborcy wymazali Polakom z map świata Polskę. 

Dlatego tak ważnym jest pielęgnowanie takich miejsc i wspieranie takiej społeczności, gdzie słowo Polska, Pologne - są wypowiadane z szacunkiem, nostalgią, nadzieją i marzeniami widocznymi w oczach i głosie. 

Serdecznie dziękujemy Elizabeth i Christopherowi za fotorelację i wspaniałe efekty działalności społecznej na rzecz ludności Cazale. To bezcenny wkład w kulturę i historię polskości. 

Społeczny Komitet Wspierania Polonii Haitańskiej 

1 komentarz:

Unknown pisze...

Prezentacja pełna wdzięku i dynamiki , wywołuje wiele pozytywnych emocji, urzeka naturalnością. Tylko podziwiać, gratuluję, życzę powodzenia, niech to co czynicie będzie dla Was wielką radością, niech ubogaca Wasze życie, niech mu dodaje kolorów, Pozdrawiam serdecznie