03.04.2018

Koncert w Cazale Community and Cultural Center Inc.

Drodzy Przyjaciele 
- przed wyjazdem z Haiti i powrotem do Polski - mieliśmy okazję uczestniczenia w koncercie przez szkołę, która jako jedna z pierwszych będzie współpracowała ze szkołą w Polsce. Jest to szkoła Cazale Community and Cultural Center Inc. (CCCC), gdzie wystąpiła grupa rodzinna haitańsko-amerykańska z Florydy.

Elizabeth & Christopher

Zapraszamy do krótkiej relacji wideo - którą możecie także oglądać w serwisie YouTube na kanale: cazale99 https://www.youtube.com/channel/UCbjh93y4XMYlz8DAYY2cIXQ

Muzyka łagodzi obyczaje a także wzbogaca relacje międzyludzkie i utrwala poczucie więzi społecznych. Wśród dzieci i młodzieży jest to szansa do tańca i zabawy.

Zebrało się sporo gości - co widać na zdjęciach. Pokaz tańca był okazją do zaprezentowania tradycyjnego przywiązania ludności haitańskiej do rytmów afrykańskich skąd korzenie większości społeczeństwa haitańskiego ma korzenie. - Można jednak zapewnić, że te rytmy bardzo dobrze wpadają w ucho Polakom i Polonusom z Cazale, którzy czują się, jak ryby w wodzie - gdy tylko bębny i gitara nadają ton. 
Koncert trwał - a zebranym nie brakowało humoru, dobrej energii i pozytywnych relacji. Dorośli i młodzież oraz dzieci - spędzali uroczo chwile popołudniowego upału w cieniu drzew. 


Była to kolejna okazja, aby dać znać, że w Cazale nie zapominamy o Polonii i potomkach naszych legionistów, którym los sprawił, że pozostali na Haiti - gdy nie mieli dokąd powrócić - bo zaborcy wymazali Polakom z map świata Polskę. 

Dlatego tak ważnym jest pielęgnowanie takich miejsc i wspieranie takiej społeczności, gdzie słowo Polska, Pologne - są wypowiadane z szacunkiem, nostalgią, nadzieją i marzeniami widocznymi w oczach i głosie. 

Serdecznie dziękujemy Elizabeth i Christopherowi za fotorelację i wspaniałe efekty działalności społecznej na rzecz ludności Cazale. To bezcenny wkład w kulturę i historię polskości. 

Społeczny Komitet Wspierania Polonii Haitańskiej 1 komentarz:

  1. Prezentacja pełna wdzięku i dynamiki , wywołuje wiele pozytywnych emocji, urzeka naturalnością. Tylko podziwiać, gratuluję, życzę powodzenia, niech to co czynicie będzie dla Was wielką radością, niech ubogaca Wasze życie, niech mu dodaje kolorów, Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń