23.03.2018

Obelisk pamięci wydarzeń 27 marca 1969 r.


"Za Waszą i Naszą wolność"

Pamięci tragicznie zamordowanych, wśród których byli potomkowie polskich legionistów, walczących o wolność Haiti.


Drodzy Przyjaciele

Obelisk jest gotowy do zainstalowania na nim tablicy pamięci ofiar tragicznych wydarzeń w dniu 27 marca 1969 roku. - W Polsce nie wiele a prawie nic wówczas się nie pisało i nie mówiło o tamtych masakrach pod reżimem haitańskim. Bolesna historia z przelaną krwią, utratą ludzi nie mogących pogodzić się z dyktatorskimi czynami wobec ludzi, który są potomkami między innymi Polaków, którym los dał stanąć po stronie tych, którzy nie potrafili znosić już niewolnictwa i wszystkiego tego, co z niewolnictwem było związane pod kolonialną machiną francuskich plantatorów, którzy przywłaszczając sobie wyspę porywali w Afryce ludzi wolnych czyniąc ich niewolnikami i handlując nimi a także zmuszając bardzo często za cenę życia do pracy w nieludzkich warunkach - w kajdanach na szyi, na nogach - chłostanych pod pręgierzem za odmowę posłuszeństwa niewolniczego. 

XX wiek przyniósł społeczności w Cazale wiele bólu, o którym nie sposób teraz pisać - bo to przecież nie tylko mordowani mężczyźni ale także kobiety i dzieci - to historie przekazywane z pokolenia na pokolenie ustnie przeważnie z uwagi na celowo podtrzymywany analfabetyzm i zacofanie gospodarcze. Taka była polityka dyktatora haitańskiego w roku 1969 - kiedy w krótkich okresach czasu dokonywał aktów terroru na mieszkańcach Cazale - tych, którzy odróżniali się kolorem skóry, kolorem oczu, kolorem włosów od większości mieszkańców Haiti - bo przecież państwo haitańskie to głównie ludność pochodzenia tylko afrykańskiego wśród której od początku byli tacy, którzy mieli matką czarną a ojca białego. 

My, czyli Społeczny Polonijny Komitet Wspierania Polonii Haitańskiej - głównie za sprawą Elżbiety Elizabeth i Krzysztofa Christophera Szybińskich - zawiązując grupę osób mających w intencji wspieranie Polonii haitańskiej ale także ich przyjaciół na wyspie będziemy kontynuowali dzieło wsparcia. 

Na dzień dzisiejszy jest już usadowiony kamień - czyli obelisk mający rolę miejsca pamięci. Jeszcze tylko pozostaje zamontowanie tablicy pamiątkowej.  


"Kamień gotowy do instalacji tablicy. Wykonawcy tej tablicy z Dominikany narzekają, że jest dużo napisów - a mają przecież wzorzec już od czterech tygodni. - Potem jeszcze, jak mówią - jeżeli ich rozumiem - to straszne polskie liternictwo - jakby ich te alfabetyczne daszki i apostrofy były lepsze. - Dzisiaj byłem z Elżbietą na zakupach w Cabaret - woda, propan, tasiemki itp. rzeczy - wszystko trzeba dowieść - a jak wiecie tylko jako pasażerowie na motocyklach się poruszamy. Dwie osoby - dwa motocykle. Komfort jazdy nie do pozazdroszczenia. - Cykliczne problemy z Internetem - więc nie nauczyłem tym czasem w szkole, jak mają korzystać z modemu w oparciu o mój własny. - Jak tylko uzbieramy środki - prześlemy im poprzez firmę transferową. - To opóźni start współpracy szkół - ale co mamy zrobić. Jest, jak jest - może pobudzimy Polaków i Polonię do działania na rzecz tej społeczności - wtedy będzie lepiej. - Szczęść Boże."

Krzysztof Christopher & Elżbieta Elizabeth


Brak komentarzy: