05.03.2018

Obelisk - etap pierwszy

Ruszył pierwszy etap prac związanych z osadzeniem kamienia na obelisk poświęcony ofiarom dyktatora haitańskiego, któremu przeszkadzało to, że w Cazale istnieje społeczność, której ojcami byli Polacy. - Miejsce dla Polaków ważne historycznie a pamięć, jaką jesteśmy jako naród winni przodkom obecnych Polonusów na Haiti a szczególnie w Cazale jest naszym obowiązkiem.

Potrzebna jest pomoc w finansowaniu tego szczytnego celu - na miejscu nikt nie chce nic robić społecznie - więc prosimy pomóżcie nam dokończyć to dzieło ku pamięci ofiar maskary w Cazale. 

Trochę skromnie, trochę nadal pod górkę - ale małymi krokami Krzysztof Christopher Szybiński jako koordynator projektu na miejscu w Cazale, jak niezastąpiony organizator tego wyzwania społecznego - pokierował nie tylko pracami operatora koparki na gąsienicach ale podołał wielu innym wyzwaniom, o których jeszcze opowie - jak tylko odpocznie po wyczerpującym dniu w pełni słońca. 

Na zdjęciach widzimy kilka chwil z tego jakże wyczerpującego dnia pracy - ale zapewniamy, że już wkrótce pojawi się więcej informacji. 


Cztery i pół godziny pracy operatora i koparki - niby taka prosta sprawa a jednak maszyną trzeba było operować w terenie, który wymaga precyzji - bo grunt kamienisty i nie aż tak bardzo stabilny. Operator miał sporo gimnastyki wysięgnikiem zanim dokonał dzieła. 


Cazale nie jest wielkim centrum robót budowlanych - stąd też pozyskanie tego typu maszyny budowlanej a tym bardziej opłacenie pracy maszyny i operatora - to wyzwanie, o którym pisaliśmy od kilkunastu tygodni. Nie udało się wszystko - ale najważniejsze, że udało się osadzić obelisk i ogarnąć to miejsce z niepamięci i zapomnienia. 


Akcja obelisk

Aż chce się napisać: "kości zostały rzucone" proszę Polonii - teraz jak przystało na naród żyjący na każdym kontynencie świata - nie bądźmy obojętni - to nie majątek, to nie fortuna - na to potrzeba naprawdę nie wiele - ale jak dotąd nie mamy wsparcia takiego, na jakie liczy ta mała społeczność tuląca biało-czerwoną flagę i wierząca w te ideały, jakie im pozostawili przodkowie - ojcowie z Polski. 


Teraz trochę prac porządkowych, jeszcze sporo pracy fizycznej i jeszcze sporo pracy ręcznej - ale damy radę - oczywiście - jeżeli nas będziecie wspierali i pomagali - także poprzez wpłaty na potrzeby ogłaszane przez nasz Społeczny Polonijny Komitet Wspierania Polonii Haitańskiej. 
Zapraszamy do współpracy na rzecz reaktywowania społecznej pamięci o Polakach na Haiti

http://www.icihaiti.com/en/news-23216-icihaiti-cazale-rehabilitation-of-the-rezistans-public-square.html

Mieszkańcy Cazale - nasi przyjaciele - nasi wspaniali ludzie mający prawo do troski o nich jako o braci w dobrej wierze, którym los nie dał tyle szczęcia - ile mamy my - ludzie wolni od wielu już trosk, które martwią tą społeczność katolicką w Cazale. - A więc oni pracują - robią co potrafią i jak potrafią - wykorzystując wolny czas i narzędzia - jakimi dysponują. Po posadowieniu głazu - należy jeszcze wykonać następujące prace:
1. Wykucie miejsca pod tablicę o wymiarach 70 cm x 60 cm
2. Wykonanie projektu graficznego tablicy
3. Wykonanie tablicy (marble)
4. Wykonanie napisów na tablicy
5. Zainstalowanie tablicy
6. Zabezpieczenie tablicy przed warunkami atmosferycznymi.
7. Wykonanie ostatecznych prac porządkowych wokół pomnika - obelisku. 

Trwają właśnie prace porządkowe wokół pomnika i miejsca pamięci. - Nasz obelisk jest już na miejscu poświęconym wszystkim ofiarom mordu z roku 1969. - Jest tam tablica z nazwiskami wszystkich ofiar.
Wizja artysty haitańskiego - a to miejsce powstało kilkanaście lat temu - to leżące na tym terenie kamienie upamiętniające ofiary. - Starsza pani - na filmie - to żona zamordowanego potomka polskiego legionisty. Przyznaje się też do swoich korzeni polskich. Zarówno z nią, jak też bezpośrednimi świadkami mordu w Cazale - przeprowadzimy wywiad reporterski i przedstawimy naszym czytelnikom, przyjaciołom i wszystkim zainteresowanym. 

Krzysztof Christopher SzybińskiDziękujemy każdej osobie zaangażowanej w działania, o których piszemy

Wszelkie otrzymane środki, jakie przekroczą ten zakładany budżet zostaną przeznaczone na nasze
dalsze projekty i rozliczone na naszym blogu.

Przekazy za pośrednictwem Western Union prosimy kierować z opisem celu na:

Krzysztof Edward Szybiński
"kraj wypłaty" Haiti
"miejsce wypłaty" Cabaret

Brak komentarzy: