28.03.2018

Ayiti - Pologne 2018 - pamięci ofiar w Cazale 27 marca 1969 r.

"Nigdy tak niewielu Polaków nie rozsławiło imienia Polski - w tak małym i odległym kraju "

Był marzec roku 1969 - sytuacja na Haiti nie była dobra - państwem rządził dyktator i jego ludzie - a naród był rozdzierany celowo przez polityczne sitwy i skorumpowane układy różnego kalibru "grube ryby" biznesu. Strategiczne położenie Haiti nie bez przyczyny wykorzystywane jest do celów politycznych zawieruch i dzielenia grup społecznych. Tragiczne los ludności Cazale i pozostałych, które zasiedlili kiedyś Polacy - których potomstwo i potomkowie znacząco różnią się do dzisiaj karnacją, kolorem oczu i włosów. Inni a jakże nasi - polscy - bo ukochali sobie tą inność, tą wiarę przodków i tradycje. Przetrwali - chociaż nie było im łatwo - bo byli prześladowani. Szacunek tym, którzy ukochali sobie polską flagę, polskość w sercu. Szacunek dla tych, którzy z nadzieją śpiewają "Nadziejo". Drodzy Przyjaciele
Meldujemy - ceremonia odsłonięcia i poświęcenia obelisku w Cazale ofiarom zbrodni dyktatora Duvaliera odbyła się w 49 rocznicę tej tragedii. Obelisk ten wyraża naszą cześć dla zamordowanych mieszkańców Cazale mających korzenie polskie. W uroczystości wzięło udział wielu mieszkańców Cazale a także osoby spoza miejscowości – przyjaciele i krewni ofiar. Nareszcie usłyszeliśmy i wszyscy zebrani usłyszeli - zarówno w wypowiedziach oficjeli jak i zwykłych mieszkańców Cazale - „Pologne, Pologne" a także Elizabeth & Christopher Pologne. 
Oczywiście wcześniej zaśpiewaliśmy z Haitańczykami ich hymn narodowy a także oni z nami "Jeszcze Polska nie zginęła ..." a potem po poświęceniu głazu pomnika dokonaliśmy przecięcia wstęgi. Miałem przyjemność wygłosić okazjonalne przemówienie w języku kreolsko-haitańskim wspomagając się wprawdzie chwilami tekstem na kartce - ale wg opinii kazalczyków nieźle radziłem sobie nawet z melodią tego języka. 

Wzmianki prasowe

Gdy usłyszeliśmy śpiew dzieci: "kółko graniaste ..." w sercach rosła duma z polskościNie ma róży bez kolców. Ogromny głaz pomnika jest głęboko posadowiony w ziemi - lecz tablica do zainstalowania na nim nie dotarła na czas. Były problemy na granicy z Dominikaną, gdyż tablica była wykonana w Santo Domingo - bo tylko tam jest odpowiedni ploter do marmuru. 
Przewidujemy, że tablica, której zdjęcie załączamy powyżej - będzie na trwale zamontowana w najbliższą niedzielę. 


- Niestety nie mogliśmy na to czekać - bo czekają na nas bliscy w Polsce - po sześciu miesiącach naszej nieobecności. - Zresztą nie moglibyśmy przełożyć uroczystości, gdyż odbyła się ona dokładnie w 49 rocznicę i było wielu zaproszonych gości. W przyszłym roku będzie już 50 rocznica tej masakry.


Mamy nadzieję, że nasze polskie władze delegują na uroczyżstość taką swoich przedstawicieli - uroczystość, która będzie miała według zapowiedzi charakter państwowy. - Należy dodać, że wśród 23 mieszkańców Cazale - według naszej wiedzy - aż 21 miało pochodzenie polskie i teraz zostali uczczeni obeliskiem, na którym głównym elementem jest napis na tablicy:

Ayiti - Pologne


" Za Waszą i Naszą wolność"

"Pou libète paw ak pou nou"

"À votre liberté et à la nôtre"

" For your Freedom and Ours "


Pamięci tragicznie zamordowanych - wśród których byli potomkowie polskich legionistów walczących o wolność Haiti.Nie jesteśmy historykami - ale to nie był chyba zbieg okoliczności. - Polacy odwiedzający Cazale powinni o tym pamiętać - mając już możliwość pomodlenia się przy obelisku z napisame "Ayiti Pologne" i złożenia kwiatów ku pamięci ofiar - pod tablicą upamiętniającą tragiczne wydarzenia. Załączone zdjęcia mają charakter informacyjny. - Nasza haitańska ekipa Cazale TV Pologne zarejestrowała całą uroczystość i w możliwie najkrótszym czasie przygotuje relację.


https://pl.wikipedia.org/wiki/Cazale

"BAY KOU BLIYE POTE MAK SONJE"

"Wszystko dla zmarłych - aby mieli życie"


Dziękujemy Wam drodzy przyjaciele z naszego Komitetu - bez Was - niemożliwe okazało się możliwe. - A należy tutaj dodać - w kraju, gdzie wydaje się, że minuta ma 600 sekund. 


Cały nasz proces realizacji, to przysłowiowy czas dla realizacji, który dała nam spadająca kometa, tylko w tym a nie w innym momencie.

Mamy nadzieję że nasz już realizowany projekt współpracy szkół z Cazale i z Polski a także inne projekty , będą miały również swoje szczęśliwe komety i gwiazdy oraz wsparcie Opatrzności.


Comite International pour le Soutien aux Haitiens Polonais

Społeczny Polonijny Komitet Wspierania Polonii HaitańskiejPrzewodniczący:

Krzysztof Christopher Szybiński (Polska, Haiti)

Członkowie:

Elżbieta Szewczyk-Szybińska (Polska)

Anselme Georgina (Haiti)

Kamil Snoopy Szybiński (Polska)

Grzegorz Iwaniczko (Polska)

Andrzej Krzywdziński (Niemcy)

Karol Krzywdziński (Niemcy)

Henry Mariański (USA)

Wiesław Wierzbowski (USA)

Szczególną rolę odegrali nasi sponsorzy, którym dziękujemy z całego serce. A są to:

GAD Cazale - Haiti

Fondation Lorquet pour une Nouvelle Haïti (FOLONHA) - Haiti 

Komitet Smoleńsko-Katyński, Amerykańska Częstochowa

Polska Jedność Narodowa - Kanada, 

Oskar Halecki Institute in Canada

Katolicki Klub Dyskusyjny im. Jana Pawła II z Nowego Jorku. 


Więcej informacji będzie już wkrótce na stronie internetowej www.haitipologne.pl , która jest w trakcie budowy webmasterskiej. 

Aby, Zmartwychwstały Chrystus obudził w nas to, co jeszcze uśpione, ożywił to, co już martwe - niech światło Jego słowa prowadzi nas przez życie do wieczności. - Radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego Jezusa Chrystusa w gronie rodzinnym 

życzą

Elizabeth & Christopher

27 marca 2018 r., Haiti, Cazale
Napawacie nas dumą narodową - ja, moderator tego bloga - piszę Wam - Jesteście piękni w Waszej postawie patriotycznej i wierze w Boga. 


Społeczny Polonijny Komitet Wspierania Polonii HaitańskiejBrak komentarzy: