07.02.2018

Polskie miejsca pamięci w Cazale

Mając na uwadze fakt, że do zaistnienia miejsca pamięci z elementami polskimi - potrzebne są zgody państwowych urzędów Haiti oraz samorządowych władz lokalnych - plany są planami - ich realizacja będzie uzależniona od wielu czynników prawnych - stąd starania o wsparcie państwa polskiego i społeczności polonijnej. 

Zwracamy się z prośbą o rozważenie pomocy przy budowie skromnego obelisku poświęconego ofiarom strasznego mordu dokonanego w Cazale 27 marca 1969 roku przez dyktatora Haiti Duvalier'a zwanego Papa Doc, przyjaciela Fidela Castro.
Tymi ofiarami byli także mieszkańcy Cazale o korzeniach polskich. - Byłby to pierwszy element pamięci o Polakach, którzy opowiedzieli się po stronie powstańców haitańskich i pomogli im wywalczyć wolność dla Haiti - ze strony Polaków i ogólnie Polonii na świecie.

W Cazale istnieje miejsce, gdzie są tablice mówiące o tej tragedii zainstalowane tu w roku 2009 - ale jego stan i brak wyraźnego akcentu polskiego - nakazuje sercu troskę o pamięć, że to z powodu polskości tego miejsca dokonano mordu i terroru na jego mieszkańcach.

- My chcemy postawić tutaj obelisk w postaci głazu z tablicą pamiątkową - z napisem:

"Wśród pomordowanych byli mieszkańcy Cazale - potomkowie polskich żołnierzy, którzy pomogli wywalczyć wolność dla Haiti w XIX wieku"

Powyższy napis będzie w trzech językach:
- kreolsko-haitańskim
- polskim
- angielskim

Oczywiście jest to proponowany tekst napisu, który może ulec modyfikacji i tutaj zapraszamy do przesyłania waszych pomysłów - chętnie podyskutujemy nad tematem.


Dodatkowo przewidujemy tutaj możliwość czasowej instalacji flag państwowych Haiti i Polski.
Największą trudnością okazało się znalezienie odpowiedniego głazu i przewiezienie go na miejsce posadowienia.
 


Głaz o wadze około dwie tony został znaleziony. Wstępna wycena kosztów zamyka się sumą 1000 USD.

Składają się na nią:

- przygotowanie tablicy marmurowej (24 x 36 cali)
- wykonanie projektu napisu
- wykonanie napisu na tablicy
- przewiezienie głazu na obelisk
- wykonanie prac kamieniarskich związanych z wyżłobieniem w kamieniu miejsca na tablicę
- wykonacie umocnienia podstawy wokół kamienia / czasami na ten teren podchodzi woda /


Miejsce, gdzie spocznie głaz polskiej pamięci o tragicznych wydarzeniach *
* * *
*
"Za Naszą i Waszą wolność - Polacy o wolność Haiti ” 

Poniższy napis na projektowanym obelisku w Cazale

"Za Waszą i Naszą wolność"

Pamięci tragicznie zamordowanych, wśród których byli potomkowie polskich legionistów, walczących o wolność Haiti.


Pomóżcie nam zbudować w trybie pilnym obelisk poświęcony ofiarom masakry na Haiti 27 marca 1969 roku. W związku z renowacją terenu w Cazale jest to możliwe jeszcze tylko do 20 marca. Koszt to tylko 3600 PLN, a będzie to dwutonowy głaz z tablicą z powyższym napisem w kilku językach.Do tej pory na Haiti nie ma żadnego symbolu, który mówiłby o chwalebnej roli polskich legionistów, którzy stanęli po stronie zniewolonych i wyzyskiwanych - w wyzwolenia Haiti spod okrutnej kolonizacji francuskiej oraz o tym, że mieszkają tu ich potomkowie. - Chcemy to zmienić.


*
* * *
*

Głaz jest obecnie na placu, gdzie trzeba będzie prawdopodobnie rozebrać szopę, która ogranicza do niego dostęp. - A to wszystko jakieś przecież koszty - chociaż sporo prac jest wykonywanych społecznie - to jednak trudno o darmową siłę roboczą - gdy dookoła tyle potrzeb i potrzebujących.


Potrzebna będzie maszyna - przydałaby się koparko-ładowarka albo dźwig - ewentualnie starożytne metody przemieszczania głazów.

Trzeba będzie rozebrać szopę - chociaż ledwo stoi - to jest przecież użyteczna nadal. Miłym gestem byłoby - gdyby z około 60 milionów Polaków na świecie - chociaż tysiąc interesowało by się tym miejscem, gdzie przyszło Polakom dopełnić żywota i pozostawić żony i dzieci a nawet wnuki i prawnuki i ich dzieci itd. - bo Ojczyznę okupowali zaborcy, którzy wyniszczali i zniewolili naród polski w Europie. 

Wszelkie otrzymane środki, jakie przekroczą ten zakładany budżet zostaną przeznaczone na nasze
dalsze projekty i rozliczone na naszym blogu.Przewodniczący Społecznego Komitetu Wspierania Polonii Haitańskiej

Krzysztof Christopher Szybiński Brak komentarzy: