05.02.2018

Kwiat maga (Thespesia grandiflora) - narodowy kwiat Haiti


O tej roślinie Haitaczycy mogą śpiewać piosenki, pisać wiersze i uważać za symbol Haiti - co nie dziwi - bowiem rośnie prawie wszędzie. Karaibski klimat oraz fauna i flora zadziwiają do dzisiaj mieszkańców Haiti a także turystów odwiedzających zarówno eksluzywne apartamentowce, jak też takie miejscowości, jak Cazale, gdzie nic nie jest takie proste, aby było nadmiernie trudne. Pochodzi według botaników z Puerto Rico - gdzie stanowi symbol narodowy. Mylnie nazywany angielskim hibiskusem - bowiem nim nie jest - co potwierdzają badania naukowe - bliżej tej roślinie do bawełny niż do gatunków hibiskusa - jest jednak rodziną malw. Hybryda pierwotnego Hibiscus Archeri

Tyle udało mi się ustalić - bowiem pochodzenie pierwotne to wyspy Oceanu Pacyficznego - ale czy na pewno - to nawet naukowcy się spierają.

Krzysztof Christopher Szybiński - nasz przewodniczący Społecznego Polonijnego Komitetu Wsparcia Polonii Haitańskiej - oczarowany kwiatami - podesłał nam do opublikiwania kilka zdjęć - warto więc napisać też kilka zdań o tej roślinie. 


Nazywany kwiatem maga (łac. Thespesia grandiflora) (fr. Flor de Maga), (Maga tree)


źródło:
https://static1.squarespace.com

Drzewo i roślina doniczkowa - wszystko zależy od warunków uprawy - w Europie przeważnie dostępny do oglądania w ogrodach botanicznych w szklarniach, gdzie ma stworzone idealne warunki klimatyczne. Haiti i inne wyspy karaibskie - to istny raj dla tego gatunku. 


Pięknie kwitnie i daje cenne drewno na instrumenty muzyczne, meble - oraz jest ozdobą wielu ogrodów ale także parków i wzgórz haitańskich. 


dla zainteresowanych
W szarości dnia, jaki panuje w Cazale - kwiaty, które ożywiają wszelkie ponurości. Nawet na ruinach, nawet na zgliszczach, na wzgórzach wśród domów i ulic - kwiaty maga - dodają chęci do życia.

Możecie wspierać bezpośrednio przekazując środki finansowe, które są publicznie rozliczane 

Wszelkie otrzymane środki, jakie przekroczą ten zakładany budżet zostaną przeznaczone na nasze
dalsze projekty i rozliczone na naszym blogu.


Albo za pomocą wpłat na zrzutkę - której to akcji widżety widnieją w paskach bocznych tego bloga.

Z pozdrowieniami

Społeczny Polonijny Komitet Wspierania Polonii Haitańskiej
Brak komentarzy: