11.01.2018

Woda pitna wartością bezcenną

O wodzie na Haiti już pisaliśmy - tym razem chcemy przedstawić naszym czytelnikom, przyjaciołom z całego świata - dla społeczności haitażskiej - jak wygląda jedno z kilku ujęć wody dla lokalnej górskiej społeczności skupionej w małym kolektywie.

Te relacja w postaci zdjęć mówi bardzo dużo o potrzebach na Haiti - zwłaszcza potrzebie wody czystej, pitnej i do użytku codziennego. Woda na wyspie - to dar, o który trzeba się troszczyć ale także starać się o jej pozyskanie i utrzymanie ujęcia w dobrym stanie technicznym.

Dyskusji przy ujęciu wody nie brakuje - wszystko jest do omówienia ale także nie łatwo oczekiwać i rozmawiać, gdy dzieciom marzy się wrócić do domu z pojemnikami pełnymi czystej słodkiej wody.Takie oczekiwanie na pobór wody zapada w pamięci na zawsze.


To nie jest wyzysk dzieci - to jest konieczność - kiedy dzieci wspierają dorosłych w transporcie wody do domów. 
Noszenie na głowie nie jest wynalazkiem obecnych czasów - jednak nadal taka metoda jest sposobem na dostarczenie do domu wielu rzeczy, które łatwiej przenieść na głowie niż dźwigać w rękach. - Chociaż może to dziwić - ale nie jest to wyczerpujący sposób transportu drobnych rzeczy. Dla ludności haitańskich wsi - jest to tradycja.


Wyjście do ujęcia wody jest także pretekstem na ploteczki, wymianę informacji i nawiązywanie relacji społecznych. Dziewczynom haitańskich wiosek nie brakuje tematów do obgadania przy takiej okazji.
Czy Krzysztof ma kolegę, w którego żyłach płynie polska krew? Być może - nie łatwo to stwierdzić jednoznacznie - ale jasne oczy, rysy twarzy - nawet przy ciemniejszej karnacji skóry - mogłyby wskazywać na Nowaka lub Kowalskiego - ale czy trzeba aż tak bardzo doszukiwać się polskich nazwisk, gdy te nazwiska były przekręcane w pisowni lub zmieniane pod wpływem okoliczności. Liczą się dobre intencje, wspieranie w każdych okolicznościach i działanie w tym samym celu.Zebranie lokalnej społeczności w celu pracy na rzecz publiczną nie jest trudne - trudniej jest zorganizować prace tak, aby wszystko szło tak, jak zakłada plan. 

Przyznają się do polskości, nawet są radośni z tego powudu - w ich wyrazie twarzy widać, że cieszy ich świadomość polskości we krwi. Ile takich wywiadów już odbyli? Ile takich rozmów już przeprowadzili? - Za każdym razem mija tylko czas i budzą się nadzieje na lepsze jutro. - Nie narzekają - bo wiedzą, że ich historią przypominą tą polską rzeczywistość - chcą tylko godnie żyć. 


Tani transport i brak wygód - ale lepszy jest byle jaki transport niż długie piesze wędrówki.
Takie widoki ściskają serce. Ale Haiti nie jest takie wszędzie. - Jednak miejsca, które są naznaczone pobytem polskich legionistów zbuntowanych przeciwko Napoleonowi Bonaparte - nadal są jakby zapomniane przez cywilizację. 


Zapraszamy także do wpisu traktującego o potrzebie nowego ujęcia wody dla Cazale


Wszystkich dotychczasowych i potencjalnie nowych darczyńców oraz ludzi dobrej woli chcących zaznaczyć swoją pomoc dla Cazale i potomków polskich legionistów na Haiti - ich społecznej idei przetrwania z polskością w sercach i na ustach - prosimy o wsparcie finansowe, materialne i medialne całokształtu tej pięknej idei humanitarnego wspierania jakże ubogiej nadal i doświadczonej przez naturę i wydarzenia polityczno-ekonomiczne społeczności - bliskiej Polakom i Polonii na całym świecie.

Wszystkie wpłaty i ich wydatkowanie są publikowane na blogu. - Przekazy za pośrednictwem: 
Western Union prosimy adresować na: 
odbiorca: Krzysztof Edward Szybiński 
kraj wypłaty: Haiti 
miejscowość wypłaty: CabaretNiezbędne będzie przekazanie do nas numeru transakji nadanej przez Western Union. W Polsce każdy bank może przekazać pieniądze do Western Union. Numer nadany przez Western Union prosimy przekazac formularzem zgłoszeniowym na blogu lub na mój adres e.mail: cazale99@gmail.com. Z całego serca dziękujemy.

A tak było w roku 2016
W oczekiwaniu na relację od Krzysztofa Szybińskiego - zapraszamy do czytania wcześniejszych postów w blogu i dzielenia się blogiem w celu pomnocy tej polskiej misji niesienia wsparcia i umocnienia polskiej pamięci o Polakach i potomkach Polaków w historii Haiti.

Społeczny Polonijny Komitet Wspierania Polonii HaitańskiejBrak komentarzy: