23.01.2018

Społeczny Polonijny Komitet Wspierania Polonii Haitańskiej
Obecnie w skład społecznego komitetu wchodzą osoby związane z pracami zarówno bezpośrednio na Haiti, jak też w Polsce, USA, Hiszpanii, RFN, Szkocji:

Społeczny Polonijny Komitet Wspierania Polonii Haitańskiej


Krzysztof Christopher Szybiński 
- Przewodniczący Komitetu / Polska, Haiti
Koordynator zadań komitetu na terenie Haiti, Cazale; praca z dziećmi i młodzieżą Cazale; współpraca z organizacjami na Haiti; fotografia i film oraz wsparcie medialne, Youtube: cazale99 oraz cazale2017

Elżbieta Elizabeth Szewczyk-Szybińska / Polska, Haiti
Koordynator kontaktów z urzędami i instytucjami w Polsce; fotografia i film, edukacja medialna i techniczna w Cazale; opiekun wielu inicjatyw; troska o Przewodniczącego

Kamil Snoopy Szybiński / Polska
Nasz Patron http://www.kamilsnoopy.info

Wiesław Wierzbowski / USA
Koordynator zbiórek sprzętu komputerowego itp. w USA i Kanadzie

Anselme Georgina / Haiti

Henry Mariański / Hiszpania, USA
Sponsor i koordynator instalacji sprzętu oraz uruchomienia w Cazale Zawodowej Szkoły Elektronicznej

Grzegorz Iwaniczko / Polska

Koordynator zbiórek pieniężnych i materialnych w Polsce, opiekun profilu w mediach społecznościowych Facebook

Andrzej Andi Krzywdziński / RFN
Koordynator współpracy szkół ze szkołami w Cazale i Germain

Karol Krzywdziński / RFN 
Koordynator opracowania współpracy szkół 

Altime Michelet / Haiti
Koordynator projektów

Mariusz Chądzyński & syn Adam Chądzyński / Polska
Koordynatorzy współpracy pomiędzy szkołami w Warszawie, Cazale i Germain


- Tutaj dodamy każdą osobę, która zadeklaruje swoją gotowość pracy na rzecz społeczności w Cazale na Haiti - oczekujemy na takie osoby – nawet całe rodziny i grupy przyjaciół.


Krzysztof Christopher Szybiński pisze:


"Ktoś mógłby pomyśleć i co to jest za skala pomocy. - Ale zdajemy sobie sprawę z faktu, że metodą zbiórki nie zrealizujemy naszych dużych projektów, które są w stadium opracowań."

A są to:

1. Budowa w Cazale mostu dla pieszych poprzez rzekę Cazale.
2. Założenie polonijnej przyparafialnej szkoły zawodowej o kierunku dziennikarsko- telewizyjnym.
2b. Przy szkole przewidujemy stworzenie izby pamięci polskich żołnierzy napoleońskich, którzy w
XIX wieku walcząc za wolność naszą i waszą pomogli Haitańczykom wywalczyć niepodległość dla
Haiti. Następnie nie mając dokąd wracać - Polska była pod zaborami - dostali zgodę na osiedlenie
się na Haiti.
3. Założenie polonijnej społecznej szkoły zawodowej. o kierunku elektronicznym.
4. Zorganizowanie kolejnego już "Dnia Solidarności Polaków z Polonią haitanską Cazale2018". 

W tym roku obchodzony on będzie w dniu 25 listopada.
Naszym atutem jest fakt, że sprzęt dla polonijnej szkoły przyparafialnej został podarowany przez darczyńców z Polski i znajduje się już w Cazale. Sprzęt dla polonijnej comunalnej szkoły, został podarowany przez darczyńcę z Florydy i czeka w magazynie w USA na przewóz. Ale sprzęt to nie wszystko. Potrzebna jest adaptacja pomieszczeń oraz kadra do prowadzenia zajęć. I dlatego czynimy starania, aby pozyskać na to odpowiednie środki finansowe z zasobów Senatu RP oraz MSZ RP. - Ma to być pomoc adresowana bezpośrednio do parafii oraz organizacji, która poprowadzi jedną ze szkół. Niestety jest to długa perspektywa czasowa i na ewentualne środki możemy liczyć dopiero w roku 2019. Potrzebna nam będzie organizacja pożytku publicznego zarejestrowana w Polsce, która pośredniczy w przekazywaniu funduszu organizacjom polonijnym. - Mamy obiecaną niewysoką pomoc w tym roku z rezerwy budżetowej.
Zapraszamy do Cazale na uroczystości związane z obchodami 49-ej rocznicy zamordowania 23 mieszkańców Cazale.
Zorganizowaniem tych obchodów i ich sfinansowaniem zajmuje się Fondation Lorquet pour une Nouvelle Haïti (FOLONHA)
.Mamy nadzieję, że tak jak spotykamy się ze zrozumieniem intencji naszych działań ze strony haitańskiej, spotkamy się również ze zrozumieniem ze strony polskiej.
Na rok 2019 planujemy wysłanie niewielkiej grupy młodzieży z Cazale na Światowe Dni Młodzieży Panama 2019. Zorganizujemy tym razem już Trzeci Dzień Solidarności Polaków z Polonią haitańską.
Zapraszamy do odwiedzenia Cazale. - Dokonaliśmy rekonesansu, jak tanio do nas dojechać drogą lotniczą i autobusową. Koszt przejazdu w obie strony to pomiędzy 600 - 700 USD. Zaiteresowanych prosimy o kontakt poprzez blog. Będzie to dla Was na pewno super wyprawa.
Alleluja i do przodu - jak mówił i mówi mój wykładowca ojciec Tadeusz Rydzyk.


Szczęść Boże


Krzysztof Christopher Szybiński


Cazale, Haiti, 23.01.2018.
  *
* * *
 *

Kochani - czy macie jakiś pomysł jak znależć dla Christophera możliwości prowadzenia prelekcji o Cazale połączonej z pokazami jego filmów wraz z komentarzami na bieżąco. Te pieniądze zasilą fundusz pomocy dla Cazale. Od Przyjaciół w ciągu 2 miesięcy zebraliśmy 458 USD. Z tego 278 USD zostało przekazane ojcu Pascal na dofinansowanie spotkania opłatkowego dla 100 dzieci. Pewnie zauważyliście ze publikujemy "surówkę" czyli materiały z kamer bez montażu. Po prostu istalacja elektryczna solar jest tak słaba, że spowodowała już poważne uszkodzenie jednego z naszych komputerów. Aby wznowić publikacje filmow po ediingu - z komentarzem, muzyką i napisami - niezbędny jest back up do stacjonarnego komputera wystaczający na 8 godzin pracy. Jest to moja konstrukcja Christophera który jest również elektronikiem. Do zakończenia budowy tego back upu brakuje nam 250 USD. Potrzebujemy też 50 USD na obiecane dzieciom "kado", czyli prezenty. Mysłałem że zbiórka przyniesie nieco więcej pieniędzy i obiecałem ojcu Pascal zakup drukarki laserowej Xerox Phaser 3020 o bardzo niskim koszcie eksploatacji. Uzupełni ona istniejący system komputerowy w parafii dla celów chociażby druku biuletynu parafii i tekstów pieśni. Koszt drukarki to 180 USD.


Szczęść Boże


Krzysztof Christopher Szybiński


Cazale, Haiti, 23.01.2018
  
Jovenel Moȉse Prezydent Haiti
w serdecznym uścisku dłoni
 z Leszkiem Białym
 - Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym 
Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Panamy

źródło: Internet


Polecamy książki autorstwa Leszka Białego 

"Czarny Huzar"


"Źródło Mamerkusa"


Spotkanie Elżbiety i Krzysztofa z ambasadorem Leszkiem Białym Małżeństwo Elżbieta i Krzysztof Szybińscy - polskimi ambasadorami w Cazale i w Haiti - gdyż to oni stanowią trzon idei wspomagania zapominanej Polonii haitańskiej. Dlatego tak ważna jest wszelka pomoc w ich pracy zarówno na terytorium Haiti, jak też w Polsce i wszędzie, gdzie tylko dokładają wszelkiej pracy własnym kosztem i czasem - aby Polska była Polską i aby każdy, kto Polak - gdziekolwiek jest na świecie czuł, że Ojczyzna nie jest macochą ale matką. 

Szczególne podziękowania dla pana Leszka Białego - Ambasadora Nadzwyczajnego Rzeczypospolitej Polskiej za udział w rozmowach na rzecz społeczności w Cazale - wśród której pamięć o Polakach i Polsce jest szczególnie żywa. 

Społeczny Polonijny Komitet Wspierania Polonii Haitańskiej

Brak komentarzy: