29.01.2018

Jesteśmy KościołemRano w niedzielę o godz 7:30 słychać w całym Cazale dzwon ze wzgórza, na którym stoi kościół Saint Michel Archange. Ze wszyskich stron zmierzają do niego na niedzielną mszę mieszkańcy Cazale. 

Jest wśród nich wiele osób mających pochodzenie polskie po przodkach - Polakach legionistach, którzy wypowiedzieli posłuszeństwo okrucieństwu na ludziach, jakie czynił Napoleon Bonaparte. Podkreśla to nazwanie placu, na którym usytuowany jest kościół imieniem Jana Pawła II. Szkoda, że wśród fundatorów tablicy informującej o tym fakcie nie ma władz polskich a są za to władze Tajwanu. 


* Serce ściska, że nadal nie mamy fundatora nowej tablicy - a jest nas przecież Polaków tak wielu - tym bardziej przykro jest patrzeć na otoczenie tej tablicy pamiątkowej ufundowanej przez społeczność Cazale oraz Rząd Tajwanu (nie Rząd Polski, nie Watykan - ale właśnie Tajwan - alegoria rozbieżności słów do czynów - jakie deklarują Polacy w sprawie J.P. II)


Te kilka zdjęć nie oddaje w pełni dostojności odprawianych tu nabożeństw ze wspaniałymi śpiewami a nawet tańcami.
Udział w niedzielnej i nie tylko niedzielnej mszy świętej - mieszkańcy Cazale traktują nie jako obowiązek ale jako przyjemność obcowania w szczególnym miejscu z Bogiem i ludźmi - tymi bliskimi krewnymi i zupełnie obcymi a jednak swoimi. W teologicznej nauce Kościoła Rzymskokatolickiego nie brakuje przykładów na moc, jaką daje uczestnictwo we mszy świętej oraz nabożeństwach - które łączą przede wszystkim w zadumie nad sensem życia, pracy i odpoczynku. Te trzy kwestie są elementarne w świadomości każdego człowieka - tylko, że zbyt wielu na Ziemi nie poczuwa się do pozostawania człowiekiem dla drugiego człowieka.


Poprostu trzeba tu przyjechać. W okolicy można zobaczyć wiele ciekawostek. Mini Kanion Kolorado, mini wodospad Niagara a także niezwykłą jaskinię. Możemy też wybrać się do fortu franuskiego, który kiedyś tu dominował i strzegł okolicy. Zapraszamy do odwiedzenia Cazale.
- Dokonaliśmy rekonesansu, jak tanio do nas dojechać drogą lotniczą i autobusową. Koszt przejazdu w obie strony to pomiędzy 600 - 700 USD. Zainteresowanych prosimy o kontakt poprzez nasz blog. Będzie to dla Was napewno super wyprawa.


Z Cazale zaprasza


Społeczny Polonijny Komitet Wspierania Polonii Haitańskiej


Cazale 28.01.2018


tekst i zdjęcia: Krzysztof Christopher Szybiński
* tekst i opracowanie posta: S. T. Mączyński

Jesteśmy na całym świecie - my Polacy - przecież o tym wiecie.


Brak komentarzy: