17.01.2018

Cazale - Cabaret - Cazale

Trasa Cazale - Cabaret - Cazale była przedmiotem opowiadań Krzysztofa Szybińskiego wielokrotnie - zwłaszcza zerwany most w Cazale, który odnajdziecie przeglądając mapy i wyszukując w przeglądarkach internetowych. - Rzeka potrafi zmienić się niespodziewanie z dość łagodnej w rwącą masę wody, która nie oszczędza niczego i nikogo - wszystko, co jest w zasięgu wezbranej wody staje się jej ofiarą. Most w Cazale - to podstawowa społeczna potrzeba, której nadal nie udaje się naprawić. - Oczywiście zarówno władze lokalne, jak władze państwowe wiedzą o problemie i nie siedzą z założonymi rękoma - ale problem trzeba nagłaśniać - tym bardziej, że jak wiemy Cazale - nie ma łatwej historii w dziejach Haiti. 


Trasę wskazaną na mapie - przyszło Krzysztofowi i Elżbiecie Szybińskim pokonywać wielokrotnie, jako pasażerom samochodu osobowego ale także jako pasażerom na motocyklu. Można sobie to wyobrazić ale przecież wiemy, jak to wygląda z na filmach - m.in.: 
A więc każdy - kto Polak i każdy komu na sercu leży pamięć bohaterskich legionistów polskich - którym Bóg i los sprawił raj na Ziemi - po tułaczce - na Haiti - proponujemy nie tylko lekturę tego bloga i oglądanie relacji filmowych - może lekko chaotycznych - bo brakuje na wszystko - aby zapewnić profesjonalny przekaz - nie mniej filmy ukazują prawdę bez kolorowania jej i tuszowania rzeczywistości - ale poznanie zakątka tej Ziemi, której losy są tak bardzo trudne do pojęcia. - Historia wyspy, na której leżą dwa państwa jakże różniące się od siebie - czyli Haiti i Dominikana. Im wiemy więcej, im więcej jest Polaków chcących turystycznie zwiedzać Haiti i odnajdywać polskie ślady - tym bardziej polskość ma szasnę na przetrwanie wśród legend, przekazów i dokumentów. - Na Ziemi - my Polacy jesteśmy na każdym kontynencie i prawie na każdej wyspie będącej państwem - dlatego tak ważne jest utrzymanie nie tylko wspomnień ale wsparcie tych, którym polska krew w żyłach przysparza problemów na tle rasowym, politycznym lub wyznaniowym. Trwajmy w tej polskiej solidarności wobec naszej historii.


Zapraszamy do wspierania idei związanej z działalnością Krzysztofa i Elżbiety Szybińskich na Haiti a zwłaszcza w Cazele.

Pracujące dzieci - to widok nader częsty - acz bolący.


I chociaż praca uczy, praca uszlachetnia człowieka - to miejsce dzieci jest w szkole i miejscach gwarantujących rozwój i pozyskanie zawodu dającego szansę na pracę zawodową - co nie wyklucza pracy przy czyszczeniu butów - ale już w dorosłym życiu.

Autorzy i współautoprzy a przede wszystkim dzisiaj Krzysztof Christopher Szybiński - który na motocyklu jako pasażer pokonuje wiele kilometrów i nadal pragnie pomagać potrzebującym. 

Społeczny Polonijny Komitet Wspierania Polonii Haitańskiej

Brak komentarzy: