25.12.2017

Obchody świąt Bożego Narodzenia A.D. 2017 w Cazale

A Słowo stało się Ciałem ... - A.D. 2017 - w Cazale - jakże sentymentalna podróż wiary i nadziei w cieniu palm - w upale tropikalnych Karaibów - o jakim można pomarzyć o tej porze roku w Polsce. - Haiti pozwala na obchodzenie świąta Bożego Narodzenia w sposób zbliżony do klimatu ówczesnych wydarzeń.  

Polski akcent Pasterki - to element pamięci o tych Polakach, którym nie było dane nigdy powrócić do Ojczyzny a jednocześnie szacunek dla Haiti, którego władze doceniły bohaterstwo w walce z niewolnictwem i oddanie budowaniu nowego porządku prawnego rodzącego się państwa stworzonego przez wyzwolonych z ucisku i upodlenia ludzi mających przed Stwórcą takie same prawa, jak ci, którzy wykorzystywali swoją przewagę militarną do czerpania korzyści, jakie niosły za sobą cierpienie, ból i bezimienne życie. 

Piękno tradycji i współczesne postrzeganie obrządku rzymsko-katolickiego - wypełniło ostatniej nocy serca mieszkańców Cazale, którzy zgromadzili się w kościele, aby przywitać symbolicznie Dzieciątko Jezus. 

Krzysztof Szybiński obecny na mszy i uroczystościach bożonarodzeniowych z troską o patriotyczne polskie symbole przypomina światu - że haitańska wolność narodu jest także sprawą polskich legionistów i współcześnie pieczołowicie troszczących się Polaków o równość potomków tych legionistów wobec innych wyznawców religijnych na Haiti. 


Msze święte w kościołach rzymsko-katolickich wyglądają na całym świecie podobnie - na Haiti pojawiły się także "choinki" i stroiki przypominające polskie świętowanie.  


Modlitwa ludzi wierzących w Boga w Trójcy Jedynego - Pana naszego - to bardzo osobiste przeżywanie i podziękowania oraz prośby - stąd można napisać, że modlimy się wśród zgromadzonych ale doświadczamy bardzo indywidualnie.Liturgia Mszy Świętej Bożego Narodzenia

PDF stron 236 - do pobrania w całości


Wszystkim przyjaciołom, czytelnikom i darczyńcom
życzymy
błogosławieństwa Dzieciątka Jezus 

Dane dla darczyńców poprzez Western Union
osoba: Krzysztof Edward Szybiński
Kraj odbioru wypłaty: Haiti
Miasto odbioru wypłaty: Cabaret

Społeczny Polonijny Komitet Wspierania Polonii Haitańskiej

Brak komentarzy: