30.12.2017

Informacja od Krzysztofa

"W dniu 29 grudnia 2017 roku odbyło się już spotkanie opłatkowe. - W dniu dzisiejszym odbieram za pośrednictwem operatora usług przesyłania środków płatniczych Western Union - kwotę 260 USD (dokładna suma zależy od aktualnego przelicznika walutowego) - przekazaną przez darczyńców (dane zostaną opublikowane wkrótce). - Ta kwota zasili wkład o. Pascal - proboszcza parafii Saint Michele Anchorage - jako dodatek do jego ogromnego wkładu w ofiarną pomoc społeczności parafialnej. 
Przybyło ponad setka dzieci i oczywiście najedli się do syta - chociaż zabrakło na prezenty - czyli "kado" w języku kreolskim.
( https://en.wiktionary.org/wiki/kado#Haitian_Creole )."

 Krzysztof Christopher Szybiński

P.S.
Organizacje wchodzące w skład grupy realizaotorów projektów socjalnych, humanitarnych i edukacyjnych:
- Rada parafii przy kościele pod wezwaniem Saint Michele Anchorage z proboszczem o. Pascal Renoncourt
- GAD Cazale kierowana przez Joseph Gelium Nonon
- CCC Cazale kierowana przez Joseph Mito Deruisseaux
- Lorquet Fondation - kierowana przez Joel LorquetPrzypominamy, że Elżbieta i Krzysztof Szybińscy - to podróżnicy, filantropi ale przede wszystkim społecznicy działający od kilku lat na rzecz podtrzymania polskości na Haiti, gdzie osiedli w przeszłości polscy legioniści - którzy wypowiedzieli służbę Napoleonowi Bonaparte, który posługiwał się terrorem i niewolnikami w celu utrzymania się przy władzy.

Obecnie z uwagi na ograniczony dostęp do Internetu - Krzysztof Szybiński przesłał tylko króciutką informację - ale już pracuje nad montażem materiałów wizualnych z tego spotkania opłatkowego. - Wszystkim przyjaciołom i czytelnikom dziękujemy za zainteresowanie całokształtem pomocy ludności haitańskiej z Cazale a szczególnie tym, którzy już działają realnie - tak, jak pan Grzegorz z Gdańska i przyjaciele z Kanady i USA ale także z Polski - którzy chcą wspierać i czynią plany wsparcia. 

Autorzy i współautorzy blogaDane dla darczyńców poprzez Western Union
osoba: Krzysztof Edward Szybiński
Kraj odbioru wypłaty: Haiti
Miasto odbioru wypłaty: Cabaret

Podróżowanie z Cazale do Cabaret nie jest może najprzyjemniejsze pod względem wygody ale dostarcza wielu wrażeń - tak bardzo przypominających bieszczadzkie klimaty z lat 50-tych ubiegłego stulecia.
Zresztą nie o wygody chodzi ale o realizację idei wspierania tej społeczności w Cazale, która tak wiernie kultywuje polskość we krwi i kulturze. A do czynienia dobrze nie trzeba wiele - potrzeba przede wszystkim chęci i pomysłowości na pomaganie w takim zakresie, w jakim jest to możliwe. 

Społeczny Polonijny Komitet Wspierania Polonii Haitańskiej

Brak komentarzy: