17.12.2017

Idealny czas na dobroczynnośćDzień dobry czytelnicy bloga o Polonii na Haiti – o potomkach polskich legionistów, którym los sprawił taką dziejową przygodę, że z woli bożej pozostali na Haiti – gdzie pozostawili swoje domy potomnym, którzy przechowali po nich pamięć i świadectwo ich człowieczeństwa i oporu przeciwko niewolnbictwu i poniżaniu ludzi przez ludzi.


Przedstawiamy duże projekty, które są obecnie opracowywane.

Chętnie poznamy waszą opinię na ich temat i jaka powinna być ich hierarchia?

1. Przekazanie mostu dla pieszych społeczności Cazale. - Mamy już polskiego sponsora, który sfinansuje wykonanie mostu dla pieszych przez górską rzekę. - Pozostanie kwestia pozystkania środków finansowych na przewóz elementów mostu kontenerami z Polski na Haiti. 

2. Identyfikacja ulic i instytucji w Cazale przez FOLONHA
3. Odnowienie miejsca pamięci, w którym miała miejsce masakra z 27 marca 1969 r. - spowodowana przez dyktatora Duvaliera - oraz otoczenia tego miejsca, aby świadczyło o szacunku wobec ofiar i wiecznej pamięci o tych wydarzeniach.
4. Utworzenie centrum szkolenia zawodowego w dziedzinie elektroniki i elektryki. - Znaleźliśmy darczyńcę - Polaka z Florydy, który przekaże pełne wyposażenie dla ośrodka szkolenia zawodowego w Cazale. - Sprzęt spakowany oczekuje na przewóz z Miami - na Haiti. Nadal szukamy darczyńcy na pokrycie kosztów transportu. 

5. Poprawienie opieki zdrowotnej dla społeczności w Cazale
6. Zarządzanie studiem telewizyjnym z możliwością nadawania programu w Internecie we wspólnocie Cazale - jednoczesne zbieranie świadectw żyjących starszych ludzi o historii Cazale. Szczególnie istotne będą świadecwa ludzi, ktorzy przyznają sie do korzeni polskich i identyfikują się z polskością we krwi.
7. Organizacja II Dnia Solidarności Polaków z Polonią haitańską na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę - w dniu 11 listopada 2018 roku - w celu promowania pozytywnego wizerunku Cazale w ramach więzi haitańsko-polskich. Region pełen możliwości i potencjału - ale zaniedbywany przez jego synów i władze lokalne oraz państwowe.
8. Organizacja izby pamięci o żołnierzach napoleońskich z Polski, którzy pomogli Haitańczykom wywalczyć wolność a następnie pozwolono im zostać - dodając odpowieni zapis w Konstytucji Haiti, bo tak naprawde nie mieli gdzie wracać.
9. Wyjazd grupy młodzieży z parafii w Cazale na Swiatowe Dni Młodzieży "Panama styczeń 2019"
10. Próba pozyskania kilku stypendiów dla studentów z Cazale, którzy ukończyli pierwszy stopień studiów na Haiti.
11. Utworzenie w ramach szkoły komunalnej sekcji polskiej zajmującej się krzewieniem kultury polskiej.
Polecamy naszym czytelnikom posłuchanie audycji i muzyki oraz piosenek w Radiu Alleluia Haiti


Mamy już darczyńcę mostu dla pieszych oraz darczyńcę wyposazenia dla ośrodka szkolenia zawodowego.
Jest nas czworo: ja z małżonką Elzbietą i dwóch Polakow ze Szkocji oraz dwoje autorów bloga. - Może znamy się bardziej na technice a mniej na pozyskiwaniu środków finansowych.
Nie chcemy zakładać jakiejś fundacji w Polsce – bo, to zaraz generowałoby niepotrzebne koszty. Tutaj na miejscu są trzy organizacje, ktore sprawdziliśmy i według naszego rozeznania są wiarygodne. - Ale oni nie potrafią nawet napisać pisma po europejsku. Mieli to nieszczęście, że Francuzi nie nauczyli ich organizacji pracy - zapewnie celowo.
Główny obecnie pomysł - to zorganizowanie podzielenia się opłatkiem dla 100 dzieci z Cazale i śpiewanie kolęd.To wydatek rzedu 400 USD
Kupiłem z własnej kasy akumulator ale ładowarkę i przetwornicę będę musiał oddać po Nowym Roku – czyli za kilkanaście dni. - Koszty - to drugi akumulator 170 USD, ładowarka około 50 USD oraz konwerter z 12V DC na 110V AC 600WPozdrawiamy Was z Elżbietą - bardzo serdecznie i jeszcze raz wszystkiego najlepszego na to kolejne Boże Narodzenie.Tyle przetrwaliśmy - przetrwamy i następne 100 lat

Elizabeth & Christopher
  
oraz autorzy bloga i Przyjaciele z całego niemal świata
Prosimy o wsparcie dla tej małej społeczności - szczególnie cenne są firmy mające powiązania z biznesem międzynarodowym oraz inwestorzy indywidualni.
Dane dla darczyńców poprzez Western Union
osoba: Krzysztof Edward Szybiński
Kraj odbioru wypłaty: Haiti
Miasto odbioru wypłaty: Cabaret

Społeczny Polonijny Komitet Wspierania Polonii Haitańskiej

Brak komentarzy: