16.11.2017

Praca z dziećmi haitańskimi przynosi nam ogromną satysfakcję.

Kamera ośmiela. Dzień kolejny - pracujemy z dziećmi, które pochłaniają nas w całości - uwielbiamy pracę z młodymi ludźmi interesującymi się Polską, historią, geografią, podróżami - są rewelacyjne. Kamera w klasie sprawia, że po pierwsze jest świadkiem wszelkich relacji werbalnych i personalnych. - Jeszcze młodzi ludzie, którzy nie mieli kontaktu z kamerą lub aparatem fotograficznym - obawiają się dotykania naszego sprzętu - być może to dobrze - jak wiemy, elektronika jest zawodna a także dość kosztowna. 

Elżbieta pracuje - ustawiając ostrość obrazu celuje w uśmiechnięte buzie. 


Gitara towarzyszy każdemu spotkaniu.


Te fotografie są pamiątką


Gitara? Nie. Telefon komórkowy! Dzieci wybierają urządzenie, które jeszcze pół wieku temu było fantazją. Przed szkołą tak samo, jak w Polsce - młodzież spokojnie oczekuje na dzwonek.


I co m tutaj mamy? Tak, tak - zajęcia - a ciekawość zagląda z zewnątrz - bo ciekawość towarzyszy nam na każdym kroku. Nasi przyjaciele interesują się tym, co robimy i chętnie biorą udział w zajęciach.


Uśmiech jest najlepszą walutą.


Kilka akordów - a jakże serce się raduje - nawet maluszek - Polskę czuje.


Zainteresowanie wzrasta - uczennice chłoną wszystko, co opowiadamy o Polsce.
Refleksja - jedna z uczennic bardzo się zamyśliła - dzieci mają fantazję - świat haitańskich dzieci dzięki polskości nabiera dodatkowych barw - barw biało-czerwonych.

Być może ta rodzina opowie kolejnym pokoleniom o przodkach z Polski, o gościach z Polski. Mama dumna z córki a córka dumna z mamy.


Troska mamy o dziecko - jakże naturalne odruchy. 
Z Cazale pozdrawiają 

Elżbieta i Krzysztof "Elizabeth & Christopher"

Autorzy bloga i współautorzy dziękują czytelnikom za zainteresowanie, dzielenie się z przyjaciółmi i bliskimi - a także zapraszamy do wspierania potomków polskich legionistów i społeczność Cazale - a potrzeba naprawdę wiele - przede wszystkim zachęcamy do zapoznania się ze wcześniejszymi wpisami - to nadal potrzeba polskich elementów pamięci i wsparcia dla tych, którzy z otwartym sercem przyjmują Polaków do swojego środowiska. 

Dane dla darczyńców poprzez Western Union

osoba: Krzysztof Edward Szybiński

Kraj odbioru wypłaty: Haiti

Miasto odbioru wypłaty: Cabaret

Społeczny Polonijny Komitet Wspierania Polonii Haitańskiej


Brak komentarzy: