13.10.2017

Jest już plan nowej wizyty

Krzysztof i Elżbieta Szybińscy - podróżnicy doświadczający świata tak bardzo, jak tylko można sobie to wyobrażać - obrali nowy termin podróży na Haiti, gdzie zaplanowane są już konkretne działania w celu utrwalenia polskiego śladu po legionistach, którzy odmówili francuskim dyktatorom wspierania znęcania się nad czarnoskórymi niewolnikami, którzy wnosili do dobrobytu dygnitarzy francuskich całe życie pracy a często je tracili poprzez pracę niewolniczą. 

Tak też odbędzie się wkrótce na Haiti seria spotkań podróżników ze spżołecznością wskazującą na pochodzenie mieszane po przodkach z Polski, której wówczas nie było na mapach Europy. 

Celem jest utrwalenie dotychczasowych relacji a także pozyskanie większej ilości informacji. Udokumentowanie cmentarza i tego, co pozoszało po polskich legionistach w księgach haitańskiego rządu oraz późniejszych parafii kościelnych. 

Na pewno dojdzie do spotkań z rodzinami, które noszą cechy rasy białej - czyli błękitny kolor oczu a także odmienny jednak wygląd nosząc geny słowiańskie. Takie spotkania wniosą nie tylko poprawę relacji ale pomogą przywrócić pamięć o tych, którzy w jakże polskim stylu oparli się zniewoleniu. 

Pozostaje nam oczekiwać na relacje od naszych podróżników oraz życzyć wam i nam cierpliwości - bo ta podróż potrwa kilka miesięcy - zapewne do końca roku kalendarzowego.

W Cazale już fama niesie, że powracają Christopher i Elizabeth - Polacy niosący dobrą nowinę.


Społeczny Polonijny Komitet Wspierania Polonii Haitańskiej

Brak komentarzy: